gawk 3.1.1a - en to he translation catalogue (249 entries)

en: 	# gawk profile, created %s
he: 	# %s ךיראתמ gawk לש ליפורפ

en: 	-F fs			--field-separator=fs
he: 	-F תודש-דירפמ		--field-separator=תודש-דירפמ

en: 	-f progfile		--file=progfile
he: 	-f תינכת-ץבוק		--file=תינכת-ץבוק

en: 	-m[fr] val
he: 	-m[fr] ךרע

en: 	-v var=val		--assign=var=val
he: 	-v הנתשמ=ךרע		--assign=הנתשמ=ךרע

en: 
    	# Function Call Stack:
he: 
    	# :תויצקנופל תואירקה תינסחמ

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
he: 
    	# תיב-ףלא רדסב ,תויצקנופ

en: 
    To report bugs, see node `Bugs' in `gawk.info', which is
    section `Reporting Problems and Bugs' in the printed version.
he: 
    אוהש ,`gawk.info' ץבוקב `Bugs' תמוצ האר ,תולקת לע חווידל
           .ספדומה ךירדמב `Reporting Problems and Bugs' הקספ

en: %d is invalid as number of arguments for %s
he: םיטנמוגרא רפסמכ %d לבקל לוכי וניא %s

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl: %s)
he: %s %s `%s' רובע close-on-exec ןייפאמ תלעפהב (fcntl: %s) הלקת

en: %s to "%s" failed (%s)
he: %s י"ע "%s"-ל הביתכב (%s) הלקת

en: %s: array_ref to %s
he: %s: %s-ל (array_ref) הינפה

en: %s: close failed (%s)
he: `%s' תריגס תעב (%s) הלקת

en: %s: empty (null)
he: %s: (ספואמ) קיר

en: %s: empty (zero)
he: %s: (הקיר hash תלבט) קיר

en: %s: is parameter
he: רטמרפ וניה %s

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
he: חנזוה ,%s תינכת רובע רכומ וניא `-W %s' ןייפאמ

en: %s: option requires an argument -- %c
he: %s: טנמוגרא בייחמ ןייפאמ -- %c

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
he: תילכת םוש הל ןיא `%s' לש ןורחא טנמוגראכ העובק תזורחמ

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
he: awk לש POSIX תסרגב TAB תויהל FS-ל םרוג וניא -Ft

en: -m option usage: `-m[fr] nnn'
he: `-m[fr] nnn' :-m ןייפאמב שומיש ןפוא

en: /inet/raw client not ready yet, sorry
he: ןכומ םרט /inet/raw חוקל ,םירעטצמ

en: /inet/raw server not ready yet, sorry
he: ןכומ םרט /inet/raw תרש ,םירעטצמ

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
he:                                                   :תואמגוד
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Invalid back reference
he: םדוק יוטיב-תתל היוגש היינפה

en: Invalid character class name
he: םיות תצובק לש רדגומ-יתלב םש

en: Invalid collation character
he: רדגומ-יתלב רודיס ות

en: Invalid content of \{\}
he: \{\} ךותב יוגש הנבמ

en: Invalid preceding regular expression
he: םייק וניא וא יוגש םדוק ירלוגר יוטיב

en: Invalid range end
he: םיות םוחת לש היוגש הרדגה

en: Invalid regular expression
he: יוגש ירלוגר יוטיב

en: Memory exhausted
he: ןורכזה רמגנ

en: NF set to negative value
he: ילילש ךרע לביק NF

en: No match
he: המיאתמ תזורחמ האצמנ אל

en: No previous regular expression
he: םדוק ירלוגר יוטיב ןיא

en: Operation Not Supported
he: תכמתנ הניא וז הלועפ

en: POSIX does not allow `%s'
he: `%s' השרמ וניא POSIX

en: POSIX does not allow `\x' escapes
he: `\x' גוסמ הרקב תורדס השרמ וניא POSIX ןקת

en: POSIX does not allow operator `**'
he: `**' רוטרפוא השרמ וניא POSIX

en: POSIX does not allow operator `**='
he: `**=' רוטרפוא השרמ וניא POSIX

en: Premature end of regular expression
he: ידמ םדקומ םייתסמ ירלוגר יוטיב

en: Regular expression too big
he: ידמ בכרומ וא לודג ירלוגר יוטיב

en: Success
he: החלצה

en: TCP/IP communications are not supported
he: TCP/IP תרושקתב הכימת ןיא

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
he: ,תלעות איבת איהש הווקת ךותמ תצפומ וז תינכת
    עמתשמב-תוירחא אל וליפא ;תוירחא בתכ לכ אלל םלוא
    ,םיטרפל .תמיוסמ תילכת וזיאל המאתה וא תוריחס לש
           .GNU General Public License-ב ונייע אנא

en: Trailing backslash
he: `\' ירוחא ןסכולב םייתסמ ירלוגר יוטיב

en: Unmatched ( or \(
he: גוז-ןב ול ןיאש \( וא (

en: Unmatched ) or \)
he: גוז-ןב ול ןיאש \) וא )

en: Unmatched [ or [^
he: גוז-ןב ול ןיאש [^ וא [

en: Unmatched \{
he: גוז-ןב ול ןיאש \{

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
he: %s [GNU וא POSIX ןונגסב םינייפאמ] -f תינכת-םש [--] ץבוק-םש ... :שומיש ןפוא

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
he: %s [GNU וא POSIX ןונגסב םינייפאמ] [--] %cתינכת%c ץבוק-םש ... :שומיש ןפוא

en: `%s' is a Bell Labs extension
he: Bell תודבעמ תסרגב awk-ל תיפיצפס הבחרה וניה `%s'

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
he: התרדגה תא תונשל ןיא ,תינבומ היצקנופ הניה `%s'

en: `%s' is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה הניה `%s'

en: `%s' is not supported in old awk
he: ןשי awk-ב ךמתנ וניא `%s'

en: `--posix' overrides `--traditional'
he: `--traditional' לע רבוג `--posix'

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
he: `--non-decimal-data' לע רבוג `--posix'/`--traditional'

en: `-m[fr]' option irrelevant in gawk
he: gawk רובע יטנוולר וניא `-m[fr]' ןייפאמ

en: `BINMODE' is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה וניה `BINMODE'

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה וניה `FIELDWIDTHS'

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה וניה `IGNORECASE'

en: `continue' outside a loop is not allowed
he: האלולל ץוחמ `continue'-ב שמתשהל ןיא

en: `delete array' is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה וניה `delete array'

en: `extension' is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה הניה `extension'

en: `goto' considered harmful!
he: !ער-עגפ בשחנ `goto'

en: `nextfile' is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה וניה `nextfile'

en: `return' used outside function context
he: היצקנופ לש טסקטנוקב אלש `return'-ב שומיש

en: `|&' not supported
he: `|&'-ב הכימת ןיא

en: and(%lf, %lf): fractional values will be truncated
he: וצצוקי םירובש םיכרע :and(%lf, %lf)

en: and(%lf, %lf): negative values will give strange results
he: תויופצ-יתלב תואצות וביני םיילילש םיכרע :and(%lf, %lf)

en: and: received non-numeric first argument
he: רפסמ וניא ןושאר טנמוגרא :and

en: assignment is not allowed to result of builtin function
he: תינבומ היצקנופ לש האצותב ךרע ביצהל ןיא

en: assignment used in conditional context
he: יאנת לש טסקטנוקב המשהב שומיש

en: atan2: received non-numeric first argument
he: רפסמ וניא ןושאר טנמוגרא :atan2

en: atan2: received non-numeric second argument
he: רפסמ וניא ינש טנמוגרא :atan2

en: attempt to field reference from non-numeric value
he: רפסמ וניאש ךרע תועצמאב הדשל הינפה ןויסנ

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
he: ראלקס שרודה טסקטנוקב `%s' ךרעמב שומיש ןויסנ

en: attempt to use scalar `%s' as array
he: ךרעמכ `%s' ראלקסב יוגש שומיש

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
he: ךרעמ היה וליאכ `%s' ירלקס רטמרפב שומיש ןויסנ

en: backslash at end of string
he: תזורחמ ףוסב ךופה ןסכול

en: backslash not last character on line
he: הרושב ןורחא ות וניאש ךופה ןסכול

en: bad `%sFMT' specification `%s'
he: הניקת `%sFMT' תרדגה וניא `%s'

en: buffer overflow in genflags2str
he: genflags2str-ב ץצוח תשילג

en: call of `length' without parentheses is not portable
he: תיליבטרופ הניא םיירגוס אלל `length'-ל האירק

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
he: טלק ךרוצל `%s' קיפא תחיתפב (%s) הלקת

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
he: טלפ ךרוצל `%s' קיפא תחיתפב (%s) הלקת

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
he: ותאירק םשל `%s' רוקמ ץבוק תחיתפב (%s) הלקת

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
he: טלפ/טלק ךרוצל ינוויכ-וד (pipe) קיפאכ `%s' תחיתפב (%s) הלקת

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
he: `%s' רוקמ ץבוקמ האירקב (%s) הלקת

en: can't redirect from `%s' (%s)
he: `%s'-מ היינפהב (%s) הלקת

en: can't redirect to `%s' (%s)
he: `%s' לא היינפהב (%s) הלקת

en: can't use function name `%s' as variable or array
he: ךרעמ וא הנתשמכ `%s' היצקנופ םשב שמתשהל ןיא

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
he: `%s' תב-תינכתל ךילהת תריציב (fork: %s) הלקת

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
he: ותאירק םשל `%s' ץבוק תחיתפב (%s) הלקת

en: cannot open pipe `%s' (%s)
he: `%s' קיפא תחיתפב (%s) הלקת

en: close of `%s' failed (%s).
he: `%s' תריגסב (%s) הלקת

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
he: (%d טלפ/טלק ץורע) `%s' תריגסב (%s) הלקת

en: close of pipe failed (%s)
he: קיפא תריגסב (%s) הלקת

en: close of redirection that was never opened
he: םלועמ החתפנ אלש היינפה תריגס

en: close of stdin in child failed (%s)
he: תב-תינכתב stdin תריגסב (%s) הלקת

en: close of stdout in child failed (%s)
he: תב-תינכתב stdout תריגסב (%s) הלקת

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
he: ליבקמ ךילהת וא חותפ קיפא ,חותפ ץבוק וניא `%.*s' :close

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
he: חנזוה ינשה טנמוגראה ,`|&' י"ע החתפנ אל `%s' היינפה

en: close: second argument is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה וניה `close' לש ינש טנמוגרא

en: close: second argument must be `to' or `from'
he: `from' וא `to' תויהל בייח `close' לש ינשה טנמוגראה

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
he: `%s'-ל ליבקמ ךילהת קיפא לש ץצוח ןוקירב (%s) הלקת

en: compl(%lf): fractional value will be truncated
he: ץצוקי רובש ךרע :compl(%lf)

en: compl(%lf): negative value will give strange results
he: תויופצ-יתלב תואצות ביני ילילש ךרע :compl(%lf)

en: compl: received non-numeric argument
he: רפסמ וניא טנמוגרא :compl

en: cos: received non-numeric argument
he: רפסמ וניא טנמוגרא :cos

en: could not find groups: %s
he: %s :תכרעמב םישמתשמ תוצובק לע עדימ ןיא

en: could not open `%s' for writing (%s)
he: הביתכ םשל `%s' תחיתפב (%s) הלקת

en: could not open `%s' for writing: %s
he: הביתכ ךרוצל `%s' תחיתפ תעב (%s) הלקת

en: could not open `%s', mode `%s'
he: `%s' רובע `%s' הלועפ ןפוא תחיתפב ןולשכ

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
he: /dev/null-ל %d טלפ/טלק ץורע חותפל ןתינ אל

en: data file `%s' is empty
he: קיר וניה `%s' םינותנ ץבוק

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
he: הניקת םוקימ תיירוגטק וניא `%s' :dcgettext

en: delete: index `%s' not in array `%s'
he: `%s' ןייצמ ליכמ וניא `%s' ךרעמ :delete

en: division by zero attempted
he: ספאב הקולח ןויסנ

en: division by zero attempted in `%%'
he: `%%'-ב ספאב הקולח ןויסנ

en: division by zero attempted in `%%='
he: `%%='-ב ספאב הקולח ןויסנ

en: division by zero attempted in `/='
he: `/='-ב ספאב הקולח ןויסנ

en: empty program text on command line
he: הדוקפה תרושמ הלבקתה הקיר תינכת

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
he: `--posix' ליעפמ :רדגומ `POSIXLY_CORRECT' הביבס הנתשמ

en: error reading input file `%s': %s
he: `%s' ץבוק תאירקב (%s) הלקת

en: error writing standard error (%s)
he: ינקת תואיגש ץורעל הביתכב (%s) הלקת

en: error writing standard output (%s)
he: ינקת טלפ ץורעל הביתכב (%s) הלקת

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
he: ילולימ ותכ לפוט `\%c' הרקב תרדסב `%c' ות

en: exp: argument %g is out of range
he: רתומה םוחתב וניא %g טנמוגרא :exp

en: exp: received non-numeric argument
he: רפסמ וניא טנמוגרא :exp

en: expression for `%s' redirection has null string value
he: הקיר תזורחמ בינמ `%s' טלפ/טלק תיינפהב יוטיב

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
he: דבלב ירמונ ךרע בינמ `%s' טלפ/טלק תיינפהב יוטיב

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
he: (%d הלקת דוק) `%s' ץבוק תריגסב (%s) הלקת

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
he: (%d הלקת דוק) `%s'-ל קיפא תריגסב (%s) הלקת

en: fatal error: internal error
he: תימינפ הנכת תאיגש :הרומח הלקת

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
he: ליבקמ ךילהת וא חותפ קיפא ,חותפ ץבוק וניא `%s' :fflush

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
he: הביתכל אל ,האירקל חותפ `%s' ץבוק :ץצוחה ןקורל ןתינ אל :fflush

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
he: הביתכל אל ,האירקל חותפ `%s' קיפא :ץצוחה ןקורל ןתינ אל :fflush

en: file flush of `%s' failed (%s).
he: `%s' לש ץבוק ינותנ ץצוח ןוקירב (%s) הלקת

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
he: יגול יוטיב לש האצות תויהל לולע `%s' ץבוק םש `%s' טלפ/טלק תיינפהב

en: floating point exception
he: הפצ הדוקנ יבושיחב הגירח

en: function `%s' called but never defined
he: תרדגומ הניאש `%s' היצקנופל האירק

en: function `%s' called with more arguments than declared
he: התזרכהב רשאמ םיטנמוגרא רתוי םע `%s' היצקנופל האירק

en: function `%s' defined but never called
he: תארקנ אל ךא ,הרדגוה `%s' היצקנופ

en: function `%s' not defined
he: תרדגומ הניא `%s' היצקנופ

en: function `%s': can't use function name as parameter name
he: רטמרפ םשכ שמשל לוכי וניא היצקנופ םש :`%s' היצקנופב

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
he: `%s' היצקנופב %d 'סמ רטמרפל ההז ,`%s' ,%d 'סמ רטמרפ לש ומש

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
he: ילבולג הנתשמ לע ליפאמ `%s' היצקנופב `%s' רטמרפ

en: function name `%s' previously defined
he: תרדגומ רבכ `%s' םשב היצקנופ

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
he: .טסקט תוינבת לש דוביעו היקרסל הפש וניה gawk
    .ינקת טלפל בתוכו ינקת טלק ץורע ארוק אוה לדחמ תרירבכ

en: index: received non-string first argument
he: תזורחמ וניא ןושאר טנמוגרא :index

en: index: received non-string second argument
he: תזורחמ וניא ינש טנמוגרא :index

en: int: received non-numeric argument
he: רפסמ וניא טנמוגרא :int

en: invalid char '%c' in expression
he: יוטיבב '%c' יוגש ות

en: invalid subscript expression
he: ךרעמ ןייצמב יוגש ריבחת לעב יוטיב

en: length: received non-string argument
he: תזורחמ וניא טנמוגרא :length

en: log: received negative argument %g
he: %g ילילש טנמוגרא םע ארקנ :log

en: log: received non-numeric argument
he: רפסמ וניא טנמוגרא :log

en: lshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
he: וצצוקי םירובש םיכרע :lshift(%lf, %lf)

en: lshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
he: תויופצ-יתלב תואצות וביני םיילילש םיכרע :lshift(%lf, %lf)

en: lshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
he: תויופצ-יתלב תואצות ביני ידמ לודג הזזה רועיש :lshift(%lf, %lf)

en: lshift: received non-numeric first argument
he: רפסמ וניא ןושאר טנמוגרא :lshift

en: match: third argument is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה וניה `match' לש ישילש טנמוגרא

en: match: third argument is not an array
he: ךרעמ וניא ישילש טנמוגרא :match

en: mktime: received non-string argument
he: תזורחמ וניא טנמוגרא :mktime

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
he: תב-תינכתב stdin-ל קיפא לופכשב (dup: %s) הלקת

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
he: תב-תינכתב stdout-ל קיפא לופכשב (dup: %s) הלקת

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה הניה `RS' לש ךרעב םיות רפסמב הכימת

en: multistage two-way pipelines don't work
he: םידבוע םניא םיבלש יבורמ םיינוויכ-וד םיקיפא

en: must supply a remote hostname to `/inet'
he: `/inet' רובע קחורמ חראמ-בשחמ םש רידגהל הבוח

en: must supply a remote port to `/inet'
he: `/inet' רובע תקחורמ האיצי רידגהל הבוח

en: no (known) protocol supplied in special filename `%s'
he: `%s' דחוימ ץבוק םשב ההוזמ-יתלב וא רסח לוקוטורפ

en: no explicit close of co-process `%s' provided
he: שרופמב רגסנ אל (co-process) `%s' ליבקמ ךילהת

en: no explicit close of file `%s' provided
he: שרופמב רגסנ אל `%s' ץבוק

en: no explicit close of pipe `%s' provided
he: שרופמב רגסנ אל (pipe) `%s' קיפא

en: no explicit close of socket `%s' provided
he: שרופמב רגסנ אל (socket) `%s' עקש

en: no hex digits in `\x' escape sequence
he: `\x' הרקב תרדסב תוילמיצדסקה תורפסב שמתשהל ןיא

en: no pre-opened fd %d
he: שארמ חותפ וניא %d טלפ/טלק ץורע

en: no program text at all!
he: !ללכ אצמנב היה אל תינכת לש טסקט

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
he: END תלועפ ךותב רדגומ וניא היינפה אלל `getline'

en: null string for `FS' is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה הניה `FS'-כ תספואמ תזורחמ

en: old awk does not support operator `**'
he: `**' רוטרפואב ךמות וניא ןשי awk

en: old awk does not support operator `**='
he: `**=' רוטרפואב ךמות וניא ןשי awk

en: only root may use `/inet/raw'.
he: דבלב root שמתשמל רתומ `inet/raw'-ב שומיש

en: operator `^' is not supported in old awk
he: ןשי awk-ב ךמתנ וניא `^' רוטרפוא

en: operator `^=' is not supported in old awk
he: ןשי awk-ב ךמתנ וניא `^=' רוטרפוא

en: or(%lf, %lf): fractional values will be truncated
he: וצצוקי םירובש םיכרע :or(%lf, %lf)

en: or(%lf, %lf): negative values will give strange results
he: תויופצ-יתלב תואצות וביני םיילילש םיכרע :or(%lf, %lf)

en: or: received non-numeric first argument
he: רפסמ וניא ןושאר טנמוגרא :or

en: out of memory
he: ןורכזה רמגנ

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
he: `%s'-ל קיפא לש ץצוח ןוקירב (%s) הלקת

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
he: `print ""' תויהל םתסה ןמ ךירצ END וא BEGIN יללכב טושפ `print'

en: printf: no arguments
he: טנמוגרא ףא ןיא :printf

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
he: טלפ/טלק יצורע בוביר תליחת ;םיחותפ םיצבק רפסמ לש תכרעמ תלבגמל העגה

en: reason unknown
he: העודי-יתלב הביסמ

en: reference to uninitialized argument `%s'
he: `%s' לחותמ-יתלב טנמוגראל הינפה

en: reference to uninitialized variable `%s'
he: `%s' לחותמ-יתלב הנתשמל הינפה

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
he: הרעה וניא ךא ,C תפשב הרעה ומכ הארנ `/%s/' ירלוגר יוטיב

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
he: ינאילוב ךרע בינמ %d 'סמ רטמרפכ עובק ירלוגר יוטיב

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
he: `!~' וא `~' רוטרפואל לאמשמ ירלוגר יוטיב

en: regular expression on right of assignment
he: ךרע תמשה תארוה לש ןימי דצב ירלוגר יוטיב

en: regular expression on right of comparison
he: האוושה לש ןימי דצב ירלוגר יוטיב

en: restoring stdin in parent process failed
he: בא-תינכתב stdin קיפא רוזחשב הלקת

en: restoring stdout in parent process failed
he: בא-תינכתב stdout קיפא רוזחשב הלקת

en: rshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
he: וצצוקי םירובש םיכרע :rshift(%lf, %lf)

en: rshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
he: תויופצ-יתלב תואצות וביני םיילילש םיכרע :rshift(%lf, %lf)

en: rshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
he: תויופצ-יתלב תואצות ביני ידמ לודג הזזה רועיש :rshift(%lf, %lf)

en: rshift: received non-numeric first argument
he: רפסמ וניא ןושאר טנמוגרא :rshift

en: running %s setuid root may be a security problem
he: עדימ תחטבאב עוגפל הלולע setuid root-כ %s תצרה

en: sending profile to standard error
he: ינקת תואיגש ץורעל חלשנ עוציב ליפורפ

en: shadow_funcs() called twice!
he: !םיימעפ הארקנ shadow_funcs()

en: sin: received non-numeric argument
he: רפסמ וניא טנמוגרא :sin

en: source file `%s' is empty
he: קיר וניה `%s' רוקמ ץבוק

en: source file does not end in newline
he: הרוש-ףוס ותב םייתסמ וניא רוקמה ץבוק

en: special file name `%s' is incomplete
he: םלש וניא `%s' דחוימ ץבוק

en: split: null string for third arg is a gawk extension
he: gawk-ל תיפיצפס הבחרה הניה `split'-ל ישילש טנומגראכ תספואמ תזורחמ

en: split: second argument is not an array
he: ךרעמ וניא `split' לש ינשה טנמוגראה

en: sqrt: called with negative argument %g
he: %g ילילש טנמוגרא םע ארקנ :sqrt

en: sqrt: received non-numeric argument
he: רפסמ וניא טנמוגרא :sqrt

en: srand: received non-numeric argument
he: רפסמ וניא טנמוגרא :srand

en: standard output
he: תיטרדנטס טלפ תדיחי

en: statement has no effect
he: תילכת-תלוטנ הארוה

en: statement may have no effect
he: תילכת םוש היהת אל הז יוטיבלש ןכתי

en: strftime: received empty format string
he: הקיר טמרופ תזורחמ :strftime

en: strftime: received non-numeric second argument
he: רפסמ וניא ינש טנמוגרא :strftime

en: strftime: received non-string first argument
he: תזורחמ וניא ןושאר טנמוגרא :strftime

en: subscript of array `%s' is null string
he: `%s' ךרעמ ןייצמכ הקיר תזורחמב שומיש

en: substr: non-integer length %g will be truncated
he: ץצוקי ,םלש רפסמ וניאש ,%g ךרוא :substr

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
he: ץצוקי ,םלש רפסמ וניאש, %g הלחתה ןייצמ לש וכרע :substr

en: substr: source string is zero length
he: ספא ךרואב הניה רוקמה תזורחמ :substr

en: substr: start index %g is invalid, using 1
he: 1-ב ףלחוה ,יוגש וניה %g הלחתה ןייצמ :substr

en: system: received non-string argument
he: תזורחמ וניא טנמוגרא :system

en: tolower: received non-string argument
he: תזורחמ וניא טנמוגרא :tolower

en: too many pipes or input files open
he: תינמז-וב םיחותפ טלק יצבק וא (pipes) םיקיפא ידמ רתוי

en: toupper: received non-string argument
he: תזורחמ וניא טנמוגרא :toupper

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
he: `LINT'-ל ךרע תמשה בקע `--lint' לטבמ

en: unknown nodetype %d
he: %d ההוזמ-יתלב גוס לעב node

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
he: `%.*s' ץבוק רובע `>>'-ב ןהו `>'-ב ןה רתוימ שומיש

en: unterminated regexp
he: רומג-יתלב ירלוגר יוטיב

en: unterminated regexp at end of file
he: ץבוקה ףוסב רומג-יתלב ירלוגר יוטיב

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
he: ץבוקה ףסב `\'-ב םייתסמ רומג-יתלב ירלוגר יוטיב

en: unterminated string
he: הרומג-יתלב תזורחמ

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
he: יליבטרופ וניא הרוש ךשמהל ןמיסכ `\ #...'-ב שומיש

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
he: טנמוגרא תמדקבש ןותחת-ףקמ קלסל שי :dcgettext(_"...")-ב יוגש שומיש

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
he: טנמוגרא תמדקבש ןותחת-ףקמ קלסל שי :dncgettext(_"...")-ב יוגש שומיש

en: xor(%lf, %lf): fractional values will be truncated
he: וצצוקי םירובש םיכרע :xor(%lf, %lf)

en: xor(%lf, %lf): negative values will give strange results
he: תויופצ-יתלב תואצות וביני םיילילש םיכרע :xor(%lf, %lf)

en: xor: received non-numeric first argument
he: רפסמ וניא ןושאר טנמוגרא :xor
